מגדר ועיצוב בחדרי ילדים

מגדר ועיצוב בחדרי ילדים

בשנים האחרונות נושא ההבחנה בעיצוב החדר ביחס למגדר מתעמעם, בעיקר בגילאים הצעירים. זה נובע הן משיקולים כלכליים – רכישת ריהוט בצבעים ניטרליים/ חדרים בעיצוב יוניסקס (unisex), על מנת שיתאימו גם לבנים וגם לבנות – לאכלוס אח ואחות באותו החדר או בכדי שהחדר יתאים בשלב זה לבן ובטווח הרחוק הוא יוכל להתאים גם לבת הקטנה, או ההפך. וכך, את ההתאמה לילד והטאצ' האישי מייצרים על ידי אקססורייז משלימים לחדר הניתנים להחלפה בקלות.

בנוסף, בגילאים הצעירים אנו רואים עמעום בבחירות עיצוב מגדריות גם כהשפעה מתפיסות חברתיות של שוויון מגדרי המבטל את החשיבה המסורתית כי וורוד זה רק לבנות וכחול זה  רק לבנים. כאשר הילדים קטנטנים, ההורים עדיין יכולים להשפיע.

כשהילדים קצת גדלים ומגיעים לגילאי 10-12, הם כן חוזרים לעיצוב המגדרי – בנות מבקשות חדרים המאופיינים בעיצוב פרובנס, עיצוב נסיכותי וכדומה, והבנים מבקשים לעצב את חדריהם עם קווים ישרים ופחות קימורים. החזרה ל"בחירה המגדרית" נובעת מכך שראשית, הילדים כבר יודעים ורוצים לבחור בעצמם. חשוב שההורים יתנו לילדים את המרחב לבחור באופן עצמאי את עיצוב החדר שכן, זהו המתחם הפרטי שלהם, שם עושים שיעורי בית, מבלים בשעות הפנאי לבד או עם חברים וישנים כמובן.

דוגמה לחדר קלאסי לבנות הוא חדר "יהלום" המאופיין בעיצוב פרובנס ומשלב ידיות יהלומים בארון הבגדים ובכוורת התליה, קווי הגימור של הריהוט נותן אסוציאציה לכתר מלכותי והאווירה הנוצרת בחדר היא של ממלכה קסומה – העדפה שכיחה בקרב הבנות הצעירות. לעומתו, הדגם החדש "קורל" הוא יוניסקס קלאסי ומתאים לשני המינים.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות