עיצוב חדר ילדים בחכמה ובתקציב שפוי

article-img01

בבואנו לעצב חדר ילדים, עומדים לנגד עינינו מספר גורמים: החדר צריך לענות על צרכיו של הילד אבל גם להתאים לטעמם של ההורים. על הרהיטים להיות אופנתיים, אך גם רחיצים. צריך למצוא מקום לכל צעצועי הילדות, אבל גם לחשוב קדימה ולשמור מקום למחברות בית הספר.

על כן, לתכנון המוקדם של חדר הילדים נודעת חשיבות רבה. ברוב המקרים מדובר בחדר לו מיועד מספר גדול מאד של תפקידים: שינה, משחק, אירוח, יצירה, לימוד, ספריה וצפייה בטלוויזיה. לכן, לפני שמתחילים במלאכת העיצוב, מומלץ להכין רשימה שתכלול תשובות לשאלות בנושאים הבאים:

צרכי הילד ואופיו , אהבותיו והעדפותיו למשחקים;פעילות ותחביבים;
סוג הפעילות בחדר: האם החדר ישמש גם לצפייה בטלוויזיה; מספר הילדים בחדר;  תקציב.

שולחן עבודה

בתכנון הריהוט בחדר, נסו למקם שולחן עבודה בפינת החדר כדי לנצל היטב את החלל כמובן  בגודל  מתאים לפי הצורך (מומלץ לעיין במבחר שולחנות כתיבה ועבודה לילדים).

מיטה
מומלץ לבחור מיטה שיכולה להתאים לטווח גילאים רחב על-ידי עריכת שינויים טכניים קטנים בלבד. מרבית הילדים נהנים לארח חברים או בני משפחה למשך הלילה, לכן רכשו מיטת ילדים נפתחת. מיטת ילדים נפתחת: נקראת לעיתים "מיטת אורח" או "מיטת חבר" וכוללת מגירות נשלפות בחלקה התחתון, המכילה מזרון נוסף (מומלץ לעיין במבחר מיטות לחדרי ילדים ומזרונים שלנו).

ארון בגדים
אפשר לרכוש ארון בעלויות לא גבוהות ולשדרג לו את המראה בקלות בשילוב של מראה  אובלית חיצונית או  קישוט אחר על הארון בצבעים שהילד אוהב (מומלץ לעיין במבחר ארונות הבגדים של רהיטי עין חרוד).

טקסטיל
שדרגו את מראה החדר על-ידי הוספת מצעים, פופים, וילונות, אהיל, כריות נוי וכיסוי מיטה. פריטים אלה משווים לחדר מראה יוקרתי ומעוצב בהוצאה כספית סבירה.

ריהוט ניטרלי
רצוי לבחור בריהוט בעל צבעים בסיסיים כמו לבן, קרם או שמנת שנועד להשתלב בעיצוב משתנה של חלל מסוים. ריהוט זה נשאר בדרך כלל לאורך שנים רבות ולכן הוא צריך להתאים למגוון אפשרויות. הרהיטים בחדר לא צריכים להיות עמוסים וכבדים והם צריכים לאפשר לילד תחושת מרחב  ויכולת להתנהל בנוחות.

תאורה בחדר הילדים
כמו בכל חדר אחר בבית, גם בחדרי הילדים מומלץ לחלק את התאורה למרכזית ומשנית. גוף תאורה מרכזי התלוי במרכז החדר יכול להיות הזדמנות עיצובית להכניס המון צבע ועניין בחלל, וכמובן שניתן לשלב גופי תאורה בגדלים וצבעים שונים  ובצורות אהובות על הילד.
התאורה המרכזית  בחדר ממוקמת בשני אזורים עיקריים, הראשון הוא באזור שולחן העבודה כדי לספק לילדים אור נוסף בזמן ציור, משחק או הכנת שיעורי בית. המקום השני הוא מנורת לילה שנועדה לספק לילדים הרגשת ביטחון במשך שנת הלילה.

אחסון בחדר הילדים
מקומות אחסון הם חלק מאוד חשוב בחדר הילדים מפני שהם מסתירים ומארגנים את כל הצעצועים הרבים שיש לילד. ניתן לשלב מספר פתרונות: הדום מעוצב שנפתח , כוורת מדפים פתוחים שיכולים לשמש לאחסון ולקישוט, קופסאות אחסון בצבעים שונים וכו'. חשוב לציין כי יצירה של מקומות אחסון נוחים ושימושיים תעודד את הילד לשתף פעולה לקחת חלק פעיל בסידור החדר.

צבע בחדר הילדים
חדרי ילדים הם המקום אידיאלי לשימוש בצבעים רבים, אבל חשוב לשלב את הצבעים באזורים שניתנים לתחלופה בקלות. לאחר שכבר בחרנו רהיטים בצבעים ניטרליים שיוכלו להישאר שנים רבות ניתן לשלב צבעים בקירות, בטקסטיל ובאביזרים. את כל אלו ניתן להחליף לאחר מספר שנים ולהישאר עם הריהוט הניטרלי. ניתן לשלב בחדרי הילדים גם ציורי קיר ומדבקות צבעוניות שיעזרו לפתח את הדמיון.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות